Pociągiem z Polski do Chorwacji w 20 godzin. Czeski przewoźnik chce komfortowo wozić Polaków trzy razy w tygodniu

Podróż koleją powoli wraca do łask, stając się alternatywą dla samolotów czy samochodów. Wszystko za sprawą coraz bardziej nowoczesnych pociągów, oferujących większy komfort oraz szybszą podróż. Zapotrzebowanie na tę formę transportu powoduje, że powstają nowe trasy połączeń, do coraz bardziej odległych miejsc. Czeski przewoźnik RegioJet ogłosił niedawno nowe połączenie między Polską a Chorwacją. Pociąg kursować ma od 2022 roku z Krakowa, przez Katowice do Rijeki i Splitu. Kurs będzie odbywał się trzy razy w tygodniu.
Z Katowic do Chorwacji pociągiem

Chorwacja jest w ostatnich latach częstym celem podróży dla polskich turystów. Do tej pory do pięknych wybrzeży Morza Adriatyckiego można było dotrzeć za pośrednictwem samochodu lub samolotu.  Od czerwca 2022 roku turyści będą mieć do wyboru kolejną alternatywę. Czeski przewoźnik ma w planach połączenia z Krakowa do Splitu i Rijeki. Jednak, by uruchomić połączenie, niezbędne są jeszcze formalne zgody, m.in. od Urzędu Transportu Kolejowego. Pomimo wstępnego etapu formalizacji trasy, został udostępniony pierwotny rozkład jazdy.

Trzy kursy w tygodniu

Połączenia mają być realizowane trzy razy w tygodniu. Z Polski pociągi będą wyjeżdżały we wtorki, piątki i niedziele, a z Chorwacji w poniedziałki, środy i soboty — podaje czeski portal zdopravy.cz.
Pociąg ma startować z Krakowa o godz. 15:30. Drugim przystankiem będą Katowice — odjazd o godz. 16:28, kolejne będą Tychy — 16:43, następny Rybnik — 17:14, a ostatnim polskim punktem będzie Wodzisław Śląski o 17:29.

W dalszej kolejności pociąg przekroczy granicę z Czechami. Kolejne przystanki będą w m.in. Ostrawie, Prerovie i Otrokowicach. O godz. 20:51 pociąg dotrze do Wiednia, a następnie wyruszy do Zagrzebia i dotrze tam ok 3:30.

O 6 rano w miejscowości Ogulin skład zostanie rozłączony na dwie części: do Rijeki, tam planowany przyjazd będzie o godz. 8:36 i do Splitu — planowany przyjazd o godz. 12:21. Natomiast podróż powrotna do Polski zacznie się w Splicie o godz. 15:30, a w Rijece o godz. 18:35. Pociąg dotrze do ostatniego przystanku w Krakowie o godzinie 12:12.

Ceny biletów nie zostały jeszcze oficjalnie podane. Jednak z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że koszt podróży w jedną stronę dla osoby dorosłej będzie wynosić około 360 złotych.

Do tej pory Polacy najczęściej jeździli do Chorwacji samochodem. Odległość między Katowicami a Splitem to około 1150 km, a podróż zajmuje co najmniej 11 godzin. Koszt przy średnim spalaniu 8l/100 to około 530 złotych w jedną stronę.

Najszybszą opcją jest podróż samolotem. Do Chorwacji można lecieć z Katowic do Dubrownika, Splitu i Zadaru. Przelot trwa około 2-2,5 godz. Jednak ceny biletów nie przedstawiają się zbyt korzystnie. Lot z Katowic do Splitu na lato 2022 kosztuje najmniej, cena z przesiadką rozpoczyna się od 600 zł w obie strony.

 

Komentarz