Sześć rodzajów hobby, które rozwijają intelekt

Dawniej uważano, że ludzie rodzą się z określonym poziomem inteligencji, którego nie da się rozwinąć. Na szczęście udało się udowodnić, że to nie prawda. Naukowcy przekonują, że możemy stawać się coraz mądrzejsi, doskonale się przy tym bawiąc.

Intelekt można rozwijać podczas zajęć, które mogą sprawiać nam przyjemność. Warto wybrać sobie hobby, które jest równocześnie dobre dla naszego mózgu. Oto 6 przykładów zainteresowań, które sprawiają, że stajemy się mądrzejsi:

1. Granie na instrumencie muzycznym

Według badań, że granie na instrumentach muzycznych poprawia m.in. kreatywność, rozwija zdolności analityczne, językowe, a nawet motoryczne. Można się kłócić, że podobne efekty przynoszą również inne aktywności, jednak muzykowanie robi coś więcej — wzmacnia ciało modzelowate, które łączy półkule mózgowe. Dzięki temu poprawia się m.in. nasza pamięć i zdolność do rozwiązywania problemów.

Pozytywny wpływ grania na instrumentach muzycznych na mózg widać w każdym wieku.

2. Czytanie

Nie jest ważne, co czytamy, mogą to być gazety, książki czy komiksy, byleby tę czynność wykonywać jak najczęściej. To wspaniałe zajęcie redukuje stres i rozwija wszystkie rodzaje inteligencji. To też ulubione hobby niemal wszystkich ludzi, którzy odnoszą gigantyczne sukcesy, co mówi samo za siebie.

3. Uprawianie sportu

Ćwiczenia poprawiają nie tylko formę fizyczną, ale i intelektualną. Ważne jednak, aby uprawiać sport regularnie. Sprawia to, że poprawia się nasza pamięć, zdolność do koncentracji oraz możliwości rozumienia.

4. Nauka języków obcych

Nic tak nie poprawia naszych zdolności zapamiętywania, jak nauka języków obcych. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Rozwija to również naszą zdolność do planowania oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Im więcej języków poznajemy, tym lepiej.

5. Gry i zabawy logiczne

Zapewne dla większości osób nie jest zaskoczeniem, że rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, puzzle, scrabble, nawet gry karciane czy planszowe oraz wszystkie tego typu gry i zabawy, które sprawiają nam mnóstwo frajdy, przy okazji sprawiają, że nasz mózg ma niesamowitą pożywkę do rozwoju.

Natomiast najnowsze badania pokazują, że częste uczestniczenie w tego typu aktywnościach, zmniejsza stres, odczuwanie lęków i może przeciwdziałać depresji.

6. Medytacja

Na temat medytacji krąży wiele teorii, ponieważ jej mistrzowie twierdzą, że potrafią dzięki niej kontrolować całe swoje ciało i umysł. Nawet jeśli nie uda nam się dojść do takiego poziomu, to i tak medytacja może pomóc nam ukoić swoje nerwy, wsłuchać się w swoje wnętrze i skłonić mózg do wspaniałych rzeczy. Badacze przekonują, że medytacja pomaga podnieść naszą pewność siebie, zwiększa zdolności negocjacyjne i ułatwia koncentrację.

Komentarz