Studenci z Wrocławia zbudowali łódź solarną
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali jednoosobową łódź zasilaną energia ze słońca. Niedawno odbyło się pierwsze wodowanie i testy na Odrze.
Solarna łódź zbudowana przez studentów Politechniki Wrocławskiej jest już po pierwszym wodowaniu. Jej konstruktorzy sprawdzali między innymi jej zwrotność i maksymalną prędkość.
Prace nad konstrukcją trwały kilka miesięcy. Jednoosobowa łódź wyścigowa ma prawie 6 m długości i 1,6 szerokości. Jest wyposażona w dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 m kw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4), które zasilają silnik napędowy o mocy 4.5 kW.
Jednostka pływająca skonstruowana przez studentów siąga prędkość do 30 km/h. A docelowo, dzięki tzw. hydroskrzydłom, czyli specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, będzie gwarantowała efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych.
Konstrukcja powstaje z myślą o międzynarodowych zawodach łodzi solarnych, które organizowane są co roku m.in. w USA (Solar Splash) i Holandii (Solar Sport One).
„Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji, bo okazał się zawodny. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi. Ze względu na dostępną infrastrukturę i duże gabaryty łodzi jej zwodowanie oraz wyciągnięcie z wody okazały się niezwykle problematyczne” – mówi Dominika Dewor, prezes koła Solar Boat Team.
„Ale z samych testów jesteśmy zadowoleni” – dodaje.