Dlaczego psy przechylają głowy, kiedy nas słuchają?

Każdy właściciel psa zauważył zapewne, że czasem, kiedy mówi do swojego pupila, ten przechyla głowę na bok – jakby uważnie nas słuchał. To częste i niezwykle urocze zachowanie czworonogów zaintrygowało badaczy, którzy postanowili dowiedzieć się, dlaczego psy tak właśnie się zachowują.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z budapesztańskiego Uniwersytetu Loránda Eötvösa ukazały się w czasopiśmie „Animal Cognition”.

W ramach eksperymentu obserwowano 40 psów rasy border collie. Przez pierwsze trzy miesiące psy były uczone rozpoznawania nazw konkretnych zabawek. Ich zdolności w tej dziedzinie były różne. 7 badanych psów zapamiętało aż kilkanaście nazw, część nie była w stanie zapamiętać więcej niż jednej. Eksperyment polegał na poproszeniu zwierząt o przyniesienie z pokoju obok konkretnej zabawki. Tak więc musiały one rozpoznać nazwę, przywołać ją w pamięci, a potem wykonać polecenie.

– Spodziewaliśmy się, że jeśli pochylanie głowy jest związane z przetwarzaniem znaczących lub istotnych bodźców słuchowych, psy, które uczą się nazw przedmiotów, będą częściej przechylać głowę po usłyszeniu nazwy zabawki niż typowe psy – tłumaczą naukowcy.

Faktycznie tak właśnie było – psy, które były w stanie zapamiętać więcej nazw, częściej przekrzywiały głowę, słuchając poleceń. Robiły tak w aż 43 proc. przypadków, podczas gdy mniej uzdolnione psy – tylko w 2 proc.

Przekrzywianie głowy nie miało jednak związku z tym, czy polecenie zostało prawidłowo wykonane. Nie wiązało się też z tym, po której stronie stał opiekun psa – prawdopodobnie jest to więc cecha wrodzona, podobnie jak prawo i leworęczność.

Naukowcy podkreślają, że w przeszłości nikt nie wykonywał podobnych badań. Pojawiły się przypuszczenia, że może to mieć związek ze wspomaganiem słuchu, albo że pomaga zwierzętom w patrzeniu przez pysk. Skoro jednak w przypadku badanych zwierząt częściej przechylały głowę bardziej uzdolnione, nie wygląda na to, że robiły to, by lepiej słyszeć. Badacze sądzą więc, że psy robią tak, by się skupić lub sobie coś przypomnieć – w końcu my też wykonujemy niekiedy nieświadomie pewne gesty, gdy szukamy czegoś w pamięci. Niemniej, aby potwierdzić tę hipotezę, potrzebne są dalsze badania – choćby takie, które wezmą pod uwagę psy innych ras.

Źródło: link.springer.com

Komentarz