Krystyna Radzikowska. Polska królowa gambitów

Serial „Gambit Królowej” podbiÅ‚ serca widzów i sprawiÅ‚, że coraz wiÄ™cej osób zaczęło siÄ™ interesować szachami. Gdyby szukać odpowiednika polskiej Beth Harmon, to z pewnoÅ›ciÄ… mogÅ‚aby niÄ… być Krystyna Radzikowska. Szachistka dÅ‚ugo musiaÅ‚a walczyć o pozycjÄ™ i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn Å›wiecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski braÅ‚a udziaÅ‚ w eliminacjach do mistrzostw Å›wiata. W ostatnim wywiadzie mówiÅ‚a o sobie i swoich koleżankach: „byÅ‚yÅ›my pionierkami polskich szachów kobiecych”.

Krystyna Radzikowska była najwybitniejszą polską szachistką w latach 50. i 60. XX wieku. Urodziła się w 1931 roku we Lwowie. W szachy nauczyła się grać w wieku 9 lat, ale na poważnie królewską grą zajęła się dopiero 10 lat później. Wcześniej czas wypełniała jej głównie nauka. Uczyła się jednocześnie w liceum ogólnokształcącym oraz w średniej szkole muzycznej (w klasie fortepianu). Po ukończeniu tych szkół studiowała na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej, która ukończyła w roku 1955, zdobywając tytuł magistra inżyniera. Była wieloletnim pracownikiem Biura Projektów Górniczych w Gliwicach.

Polska mistrzyni zdobyÅ‚a na mistrzostwach Polski 27 medali – 9 zÅ‚otych, 2 srebrne i 6 brÄ…zowych w rozgrywkach indywidualnych oraz 4 srebrne i 6 brÄ…zowych w drużynowych. ReprezentowaÅ‚a PolskÄ™ na 5 olimpiadach szachowych, w 6 meczach miÄ™dzypaÅ„stwowych i w 5 zawodach korespondencyjnych.

W 1970 roku Radzikowska klasyfikowana w pierwszej dziesiÄ…tce szachistek Å›wiata. W 1984 roku MiÄ™dzynarodowa Federacja Szachowa przyznaÅ‚a jej tytuÅ‚ arcymistrzyni. 10 lat później ogÅ‚oszono jÄ… mistrzyniÄ… miÄ™dzynarodowÄ… w grze korespondencyjnej. GraÅ‚a do samego koÅ„ca – zmarÅ‚a 29 listopada 2006 roku, biorÄ…c udziaÅ‚ w korespondencyjnym Memoriale Olgi Rubcowej.

PZSzach nie lubi kobiet

Pierwsze medale i wyróżnienia zdobywała jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Hołuj. Później wyszła za mąż za Zbigniewa Radzikowskiego, także utalentowanego szachistę, zdobywcę złotego medalu na drużynowych mistrzostwach Polski w 1955 roku, który jednak porzucił później szachy na rzecz brydża. Nie wiadomo, jak daleko zaszedłby, gdyby pozostał przy pierwszej dyscyplinie, pewne jest jednak, że byłoby mu dużo łatwiej niż jego żonie.

W wywiadzie dla „Panoramy Szachowej” Krystyna Radzikowska nie ukrywaÅ‚a, że ma żal do Polskiego ZwiÄ…zku Szachowego za to, jak potraktowaÅ‚ jÄ… na przeÅ‚omie lat 60. i 70. Szachistka byÅ‚a wówczas u szczytu swojej kariery. W czasie niespeÅ‚na dwóch dekad aż 9 razy zdobyÅ‚a tytuÅ‚ mistrzyni Polski, miaÅ‚a za sobÄ… mnóstwo wystÄ™pów na arenie miÄ™dzynarodowej. Pasmo sukcesów przypieczÄ™towaÅ‚ udziaÅ‚ w turnieju strefowym w CzechosÅ‚owacji (1969), gdzie Radzikowska wywalczyÅ‚a awans do turnieju miÄ™dzystrefowego w jugosÅ‚owiaÅ„skiej Ochrydzie (1971).

Zgodnie z przepisami zawodowej gry w szachy podczas meczów miÄ™dzynarodowych graczom towarzyszy sekundant, którym najczęściej jest inny szachista i który sÅ‚uży swojÄ… pomocÄ… w przygotowaniu strategii w kolejnych partiach. Jego obecność jest nieodzowna, ponieważ rozgrywki miÄ™dzynarodowe sÄ… zazwyczaj bardzo intensywne – w Ochrydzie grano 17 partii dziennie! Sam zawodnik nie ma już czasu ani siÅ‚y na analizowanie starć. Sekundant to wiÄ™c istotne wsparcie psychiczne dla wyczerpanego intelektualnie gracza.

„Gambit Królowej” wywoÅ‚aÅ‚ boom. Wielu sprawdza, czy Beth Harmon to postać autntyczna

Pobyt sekundantów na turniejach wyjazdowych zazwyczaj opÅ‚aca PZSzach, jednak, jak relacjonowaÅ‚a Radzikowska, w tamtym czasie ZwiÄ…zek wcale nie byÅ‚ chÄ™tny, by zapewnić jej pomocnika. Gdyby nie jugosÅ‚owiaÅ„scy gospodarze, w Ochrydzie musiaÅ‚aby pożegnać swojego sekundanta po piÄ™ciu dniach, tyle bowiem czasu sfinansowaÅ‚ mu PZSzach. To i tak wiÄ™cej niż w CzechosÅ‚owacji, gdzie wcale nie zamierzano wysyÅ‚ać nikogo do pomocy. Radzikowska musiaÅ‚a ratować siÄ™ wówczas prywatnymi pieniÄ™dzmi i wsparciem klubu „Start” Katowice, który wówczas reprezentowaÅ‚a.

Prawdziwy „Gambit królowej”

PZSzach nie byÅ‚ też szczególnie zainteresowany wysyÅ‚aniem kobiet na zagraniczne turnieje. Krystyna Radzikowska dostaÅ‚a szansÄ™ uczestnictwa w takich rozgrywkach dopiero po trzech zÅ‚otych medalach mistrzostw Polski. „To prawda, że inne Polki też nie miaÅ‚y startów zagranicznych. Ale JugosÅ‚owianki, WÄ™gierki i reprezentantki ZSRR miaÅ‚y” – powiedziaÅ‚a „Panoramie Szachowej”. „Ani wtedy, ani wczeÅ›niej Pzszach nie rozpieszczaÅ‚ szachistek” – oceniÅ‚a, dodajÄ…c: „byÅ‚yÅ›my pionierkami polskich szachów kobiecych”.

Brzmi znajomo? Z podobnymi problemami musi zmierzyć siÄ™ fikcyjna Beth Harmon w książce „Gambit królowej” Waltera Tevisa i w niezwykle popularnym serialu wyprodukowanym przez Netflix w 2020 roku (w roli głównej Anya Taylor-Joy). Krystyna Radzikowska walczyÅ‚a o szacunek w tej samej epoce, w której toczy siÄ™ akcja filmowej opowieÅ›ci.

W latach 50. i 60. szachy wciąż byÅ‚y uważane wówczas za typowo mÄ™skie zajÄ™cie. W koÅ„cu wedÅ‚ug stereotypów tylko mężczyźni sÄ… w stanie podoÅ‚ać intelektualnym wyzwaniom, jakie niewÄ…tpliwie stawiajÄ… szachy. Krystyna Radzikowska udowodniÅ‚a, jak niemÄ…dry jest ten stereotyp. Historia polskiej szachistki na pewno byÅ‚aby znakomitym materiaÅ‚em na scenariusz filmowy. Ekranizacja taka miaÅ‚aby tÄ™ przewagÄ™ nad serialem „Gambit królowej”, że byÅ‚aby oparta na faktach.

Komentarz