Lego wprowadza instrukcje dla niewidomych dzieci

Lego wprowadza zmiany, dzięki, którym niewidome dzieci będą mogły odczytać instrukcję składania poszczególnych zestawów klocków. Za tą inicjatywą stoi historia pewnego chłopca oraz jego rodziny.
Matthew Shifrin i rewolucja w Lego

Matthew Shifrin jest niewidomy od urodzenia. Zabawa klockami Lego, którą uwielbia, zawsze stanowiła dla niego duże wyzwanie. Dzięki niej wyobrażał sobie, jak wyglądają słynne konstrukcje, takie jak Empire State Building.

Matthew nie mógł niestety samodzielne układać bardziej rozbudowanych i skomplikowanych zestawów klocków, do których instrukcje były przedstawiane w postaci obrazków. Dlatego też jego rodzina i przyjaciele poświęcali godziny na rozpisywanie instrukcji, które Matthew za pomocą specjalnego programu przekładał na język Braille’a.

Klocki Lego bardziej dostępne dla niewidomych dzieci

Dziś 22-letni Matthew połączył siły z inżynierami i specjalistami Lego, aby dać niewidomym dzieciom możliwości cieszenia się z zabawy klockami. Bazując na własnym doświadczeniu i obecnych technologiach, postarają się stworzyć instrukcje pisane Braillem oraz audio deskrypcje do zestawów Lego.

Blaize Charity, dyrektor kreatywna Lego zapowiedziała, że firma planuje wprowadzić nie tylko zainicjowany przez Matthew Shifrina sposób deskrypcji dla osób niewidomych, ale także wprowadzić więcej języków do opisów wszystkich zestawów klocków.

W pilotażowym programie zainicjowanym przez Lego i Matthew Shifrina na początek powstaną 4 zestawy klocków z instrukcjami z formie audio oraz spisanych alfabetem Braille’a.

W zestawach na pewno pojawią się budynki, pojazdy i statki kosmiczne z filmu Lego Movie 2, a także helikopter z serii Lego City Police. Cena zestawów wyniesie od 9,99 dolarów do 29,99 dolarów. Kupując zestawy ze specjalnym oznaczeniem, następnie będzie można pobrać instrukcje na stronie Lego. Twórcy instrukcji liczą na odzew ze strony użytkowników, aby móc wprowadzać coraz więcej innowacji dla osób niewidomych, ulepszać istniejące instrukcje oraz poszerzać ofertę zestawów klocków.

Matthew Shiffrin i Lilya Finkiel, jego przyjaciółka, stworzyli jedną z pierwszych dostępnych online instrukcji dla osób niewidzących, które są dostępne na stronie Lego for blinds. Wśród instrukcji są już m.in. te dotyczące zestawów Lego z serii o Harrym Potterze.

Kilka miesięcy wcześniej Lego wprowadziło specjalne klocki, które mają pomóc dzieciom niewidomym oraz niedowidzącym w nauce alfabetu Braille’a.

Matthew Shifrin nie kończy swoich planów związanych z poprawą życia osób niewidomych wyłącznie na klockach Lego. Obecnie pracuje nad stworzeniem wirtualnej rzeczywistości dla osób niewidzących, bazując na komiksie Daredevil. Zobaczcie, jak opowiada o swoich doświadczeniach i planach podczas wystąpienia na TEDx:

Komentarz