Po ponad 10 latach turystka zapłaciła za skorzystanie z toalety

Pracownicy miejsko-gminnego Centrum Kultury w SzydÅ‚owie byli w lekkim szoku, kiedy otworzyli nietypowÄ… przesyÅ‚kÄ™. W Å›rodku koperty byÅ‚a wiadomość oraz 5 zÅ‚. List wysÅ‚aÅ‚a turystka, która odwiedziÅ‚a ich ponad 10 lat temu. Kobieta chciaÅ‚a zapÅ‚acić za skorzystanie z toalety. „Zapraszamy ponownie do SzydÅ‚owa, gdyż nie mamy jak oddać reszty” – odpisali pracownicy za poÅ›rednictwem Facebooka.

Turystkę najwyraźniej gryzło sumienie, postanowiła więc wykazać się uczciwością, i  uregulować opłatę, której nie uiściła ponad dziesięć lat temu.

„Wiele lat temu nie zapÅ‚aciÅ‚am należnoÅ›ci za korzystanie z toalety, co niniejszym regulujÄ™” – napisaÅ‚a kobieta w liÅ›cie, do którego zaÅ‚Ä…czyÅ‚a 5 zÅ‚otych.

Wraz z listem w kopercie znalazÅ‚ siÄ™ stary bilet z napisem: „Szydłów — polskie Carcassonne”. Pracownicy ocenili, że ma on ponad sprzed dekadÄ™. Trudno jednak ustalić szczegóły i nadawcÄ™, gdyż list nie zostaÅ‚ podpisany. Anonimowa korespondencja miaÅ‚a być nadana na poczcie w miejscowoÅ›ci DÄ…browa Tarnowska.

„Zapraszamy ponownie do SzydÅ‚owa, gdyż nie mamy jak oddać reszty. DziÄ™kujemy za uczciwość. JeÅ›li Pani do nas wróci – wejÅ›ciówka do obiektów gratis” – czytamy w poÅ›cie Punktu Informacji Turystycznej w SzydÅ‚owie na Facebooku.

Szydłów, czyli polskie Carcassonne

Szydłów to miasto zlokalizowane w województwie Å›wiÄ™tokrzyskim. Mówi siÄ™, że jest polskÄ…, Å›liwkowÄ… stolicÄ…, gdyż w okolicach jest peÅ‚no sadów Å›liwkowych. Poza tym jest to miejscowość turystyczna, którÄ… warto zobaczyć. Ze wzglÄ™dów historycznych okreÅ›la siÄ™ je jako „polskie Carcassonne”.

Największą, tamtejszą atrakcją jest zamek w Szydłowie, który w początku XV w. składał się z dwóch domów zamkowych, wieży ostatecznej obrony i bramy zamkowej w murze kurtynowym odgradzającym twierdzę od miasta. Od strony rzeki Ciekącej zamek chroniony był murem miejskim. Północny dom zamkowy wzniesiony został za czasów Kazimierza Wielkiego.

Jak czytamy na stronie szydlow.pl, na jego fundamentach stoi dziÅ› sala gimnastyczna. Dom poÅ‚udniowy, który przetrwaÅ‚ do naszych czasów praktycznie w nieprzeksztaÅ‚conej formie, przez wiele lat okreÅ›lany byÅ‚ mianem „sala rycerska”. Uważano, że zbudowano go w czasach Kazimierza Wielkiego.

Jak wynika z badań archeologicznych i architektonicznych, przeprowadzonych przez Tomasza Olszackiego, jest to praktycznie jedyna, integralnie zachowana średniowieczna rezydencja królów polskich. Wzniesiono ją pod koniec XIV w. za panowania Władysława Jagiełły w stylu tzw. gotyku międzynarodowego.

Komentarz