Wielka Brytania zakazuje reklam chirurgii kosmetycznej skierowanych do osób poniżej 18 roku życia

Wielka Brytania wprowadza zakaz propagowania treści, które mogą generować u nastolatków chęć zmiany wyglądu za pomocą zabiegów. Przepisy mają obejmować wszelkie media, w tym reklamy emitowane na platformach społecznościowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, kliniki chirurgii kosmetycznej mają zakaz kierowania reklam takich usług jak powiększanie piersi, modelowanie nosa czy liposukcja do osób poniżej 18 roku życia. Zakaz dotyczy wszystkich mediów społecznościowych, billboardów, plakatów, gazet, czasopism i radia, jak również influencerów.

Zmiany będące wynikiem konsultacji przeprowadzonych przez brytyjską organizację Committee for Advertising Practice (Cap), która tworzy zasady obowiązujące wszystkich brytyjskich reklamodawców, wejdą w życie w maju 2022 roku.

Impulsem do rozpoczęcia konsultacji były niepokojące doniesienia na temat tego, jak źle na zdrowie psychiczne młodych ludzi mogą oddziaływać reklamy. Specjaliści z National Health Service zwrócili w tym kontekście szczególną uwagę na wszechobecną wśród nastolatków ogromną presję wpasowania się w wyidealizowany model wyglądu.

Wykonywanie zabiegów kosmetycznych u osób poniżej 18 roku życia jest w Wielkiej Brytanii nielegalne, jednak do tej pory nie było żadnych ograniczeń dotyczących reklamowania takich usług. Restrykcjom podlegają natomiast reklamy alkoholu, niezdrowego jedzenia czy hazardu.

– Ze względu na nieodłączne ryzyko związane z usługami chirurgii kosmetycznej oraz potencjalną atrakcyjność tych usług wśród młodych ludzi zmagających się z problemami dotyczącymi pewności siebie ważne jest, abyśmy w kwestii reklamy tych usług wprowadzili odpowiednie ograniczenia. Nowe zasady zapewnią, że reklamy nie będą mogły być kierowane do osób poniżej 18 roku życia, a tam, gdzie dzieci i młodzież je zobaczą, nasze surowe zasady zapewniać będą, że reklamy nie będą mogły wprowadzać w błąd lub w inny sposób wykorzystywać słabości odbiorców – powiedział Shahriar Coupal, dyrektor Cap.

Zakaz nie będzie miał wpływu na reklamy kosmetyków

Brytyjski rynek reklamowy wymaga jednak od influencerów informowania, kiedy za polecanie w mediach społecznościowych kosmetyków dostają pieniądze. Zakazane są również reklamy z udziałem niezdrowo chudych modelek.

Komentarz