Polski materiał który zastępuje plastik, jest już na rynku

SCOBY to materiał który jest ekologiczną alternatywą dla plastiku. Wymyśliła go Polka, Róża Rutkowskia. Nowy produkt, który odbił się szerokim echem i światowych mediach, właśnie trafił na rynek, jako opakowanie mydeł z polskiej manufaktury.

Róża Rutkowska jest absolwentką poznańskiej School of Form. Kobieta opracowała materiał, który nie tylko nadaje się do przechowywania żywności, ale także przedłuża jej trwałość. Organiczny SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) powstaje z mieszanki grzybków kombuchy (grzyb herbaciany), drożdży oraz kultur bakteryjnych.

Jadalne opakowanie

Po wykorzystaniu zwartości opakowania, SCOBY można użyć jako nawozu lub rozpuścić i otrzymać napój probiotyczny, który doskonale wzbogaci florę bakteryjną organizmu. Nie istnieje żadne przeciwwskazania, by zjeść to organiczne opakowanie razem z jego zawartością (o ile nie jest to mydło :).

Pierwsze produkty pakowane w SCOBY są już w sprzedaży

Chociaż pierwsze produkty pakowane w SCOBY nie nadają się do jedzenia, może to być jednak początek ekologicznej rewolucji.  Naturalne mydło oraz szampony w kostce z manufaktury Manaika Natural Cosmetics, jako pierwsze zadebiutują w nowym, organicznym opakowaniu.

Czym jest  SCOBY?

Coraz częściej słyszymy o wycofywaniu jednorazowych opakowań. Cel jest oczywisty – ratowanie środowiska naturalnego. Pozostaje jedynie problem zastępczych, ekologicznych materiałów, w które będziemy mogli zapakować produkty. Z problemem tym postanowiła zmierzyć się Polka, Róża Rutkowska, absolwentka School Of Form na kierunku Industrial Design.

SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) to organiczne opakowanie mające zastąpić folię spożywczą, plastikowe pojemniki i opakowania, które do 2021 r. mają być wycofane z krajów Unii Europejskiej. SCOBY jest żywym organizmem powstałym z mieszanki grzybków kombuchy (grzyb herbaciany), drożdży oraz kultur bakteryjnych. Ten organiczny materiał powstaje bardzo szybko – jego proces rośnięcia przypomina proces dojrzewania cebuli, czyli przez nawarstwianie. Do jego wytworzenia nie potrzeba ani światła słonecznego, ani rozwiniętych technologii, jedynie temperatury 25-30 stopni. SCOBY rozwija się poprzez “dokarmianie” wyciągiem z odpadów roślinnych. Po około dwóch tygodniach materiał jest już gotowy do dalszego przetwarzania. Po wyschnięciu SCOBY staje się tkaniną podobną do skóry zwaną celulozą mikrobiologiczną, która może być formowana w dowolny kształt, co wykorzystała pomysłowa Polka.

Materiał SCOBY oprócz tego, że zastępuje plastikowe opakowania, to dodatkowo dzięki temu, że nie przepuszcza powietrza, utrzymuje żywność świeżą aż do 6 miesięcy.

Komentarz