Szwecja otwiera granice, nie będą wymagane certyfikaty COVID-19 ani testy

Rząd Szwecji ogłosił w poniedziałek, że od środy skończą się kontrole graniczne podróżnych wjeżdżających z UE. Nie będą sprawdzane certyfikaty COVID-19, a niezaszczepieni nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu.

„Decyzja o całkowitym zniesieniu ograniczeń wjazdowych opiera się na ocenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który uznał, że ten środek kontroli nie jest już dłużej konieczny” – podkreśliła minister handlu zagranicznego i współpracy nordyckiej Anna Hallberg.

W przypadku wjazdu do Szwecji z innych krajów niż państwa UE, państw nordyckich oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej kontrole epidemiczne na granicy mają się zakończyć 31 marca.

Wyrywkowe kontrole

Jak oznajmili rządzący, policja, sprawdzająca obecnie certyfikaty COVID-19 lub wyniki testów, będzie mogła skoncentrować się na walce z przestępczością. W Szwecji funkcję straży granicznej pełni oddział policji.

W ostatnich dniach kontrole epidemiczne na granicach przeprowadzane były jedynie wyrywkowo.

Od środy szwedzkie władze znoszą wszystkie restrykcje, w tym limity zgromadzeń w pomieszczeniach, a także obowiązek okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu na Covid-19 w kinach oraz teatrach. Decyzję tę rząd motywował  „lepszą wiedzą o omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem wyszczepienia społeczeństwa”.

Komentarz