Rodzeństwo zdobyło złote medale na Igrzyskach w odstępie kilkunastu minut

21-letnia Uta i 23-letni Hifumi zostali okrzyknięci mianem „złotego rodzeństwa”, po tym, jak oboje zdobyli złote medale na igrzyskach olimpijskich w Tokyo. Wszystko wydarzyło się w odstępie kilkunastu minut.

Uta i Hifumi Abe reprezentują swój kraj w Judo. Można powiedzieć, że młodzi sportowcy zapisali się już w historii tej dyscypliny, nie tylko w Japonii.

— Myślę, że zapisaliśmy się na kartach historii i możemy dalej ją tworzyć — powiedział Hifumi.

Hifumi stoczył finałową walkę w kategorii 66 kg z Gruzinem Ważą Margwelaszwilim. Uta wywalczyła bowiem mistrzostwo olimpijskie nieco wcześniej, wygrywając w kategorii 52 kg przez ippon z Francuzką, mistrzynią Europy Amandine Buchard.

Rodzeństwo Abe powtórzyło wyczyn z Baku

21-letnia Ute obchodziła swoje urodziny 14 lipca, tuż przed igrzyskami, podczas których została najmłodszą w historii złotą medalistką w judo i jednocześnie pierwszą Japonką triumfującą w tej kategorii.

Hifumi pokonał gruzińskiego rywala przez waza-ari i tuż po ogłoszeniu zwycięstwa, zamiast cieszyć się z sukcesu, wykazał się niezwykłym spokojem i skupieniem

— Igrzyska w trakcie pandemii, bez publiczności, a mimo to jesteśmy tu i rywalizujemy… Na początku pomyślałem, że powinienem zacisnąć pięść czy uśmiechnąć się po walce, ale myślałem właśnie o tych pozasportowych rzeczach, wiele refleksji i myśli napłynęło w tym momencie do mojej głowy — powiedział Hifumi, trzykrotny medalista mistrzostw świata, w tym dwukrotny złoty (2017 i 2018).

Razem z siostrą powtórzyli wyczyn z mistrzostw świata w Baku w 2018 roku, kiedy również tego samego dnia stanęli na najwyższym stopniu podium.

„Gratulowaliśmy sobie przed ceremonią”

Hifumi Abe został pierwszym Japończykiem od igrzysk w 2008, który wywalczył mistrzostwo w tej kategorii wagowej. Ostatnim japońskim mistrzem był Masato Uchishiba, podczas igrzysk w Pekinie.

— Kiedy brat zdobył złoty, medal odetchnęłam z ulgą. Byłam bardzo szczęśliwa. Gratulowaliśmy sobie przed ceremonią dekoracji medalowej. Gdyby nie on na pewno nie odniosłabym sukcesów w judo, a może nawet nie uprawiałabym tego sportu. Przez ostatnie cztery lata pracowałam bardzo ciężko. Opłaciło się — powiedziała Uta.

Droga do olimpijskiego złota nie była w Tokio łatwa. Reprezentantka Japonii pokonała w ćwierćfinale Brytyjkę Chelsie Giles, zdobywając decydujący punkt przez waza-ari w ostatnich 30 sekundach regulaminowego czasu. W półfinale zmierzyła się z wicemistrzynią z Rio de Janeiro Włoszką Odette Giuffridą i wygrała ponownie dzięki waza-ari, ale już w dogrywce. Finałową walkę z Buchard także rozstrzygnęła dopiero w dogrywce, przez ippon.

W Tokio japońscy judocy wywalczyli już trzy złote medale, z pięciu zdobytych do tej pory przez reprezentację.