Ptak uważany za wymarły od 170 lat, został zauważony na Borneo

Zespół naukowców z Indonezji i Singapuru znalazł dowody na przetrwanie ptaka z gatunku, który od dawna uważano za wymarły. Na łamach czasopisma BirdingASIA opublikowano historię, opisującą powody, dla których uznano, że gatunek ten wyginął, oraz jak został odnaleziony.

W latach 1843-1848 przyrodnik Carl A.L.M. Schwaner schwytał na wyspie Jawa ptaka z gatunku kusotymalek czarnobrewy. Zapisy z tego znaleziska są pobieżne, a odkrycie to było jedynym dowodem na istnienie gatunku. W publikacjach ornitologicznych przy jego opisie widnieje napis „brak danych”. Przez kolejne 170 lat nie było żadnych doniesień o jego istnieniu. Z biegiem czasu gatunek malacocincla perspicillata uznany został za „największą zagadka indonezyjskiej ornitologii”.

Podczas gdy większość osób w okolicy uznawała gatunek za wymarły, w ubiegłym roku, para badaczy, Muhammad Rizky Fauzan i Muhammad Suranto złapała indonezyjskiej części wyspy Borneo ptaka, którego nie mogli zidentyfikować. Zrobili mu zdjęcie, które rozesłali do znajomych z branży, po czym g owypuścili.

Po oględzinach fotografii szybko stało się jasne, że jego opis odpowiada opisowi zwierzęcia przechowywanego w Holandii. Po bliższym przyjrzeniu się się potwierdono, że był to rzeczywiście ten sam gatunek – żywy kusotymalek czarnobrewy.

Ptak został złapany w Kalimantan, w pobliżu centrum wyspy Borneo, a jego odkrycie dowodzi, że uznano go za wymarłego tylko dlatego, że ludzie szukali go w niewłaściwym miejscu. Jego istnienie rodzi również pytanie, ile osobników żyje na Borneo i czy gatunek jest zagrożony.

Niestety dalsze badania są chwilowo wstrzymane z powodu obostrzeń epidemiologicznych. Badacze planują zorganizować wycieczkę na wyspy w najbliższym możliwym terminie. W międzyczasie będą dokonywać aktualizacji tekstów ornitologicznych, nie tylko po to, aby przywrócić gatunek do życia, ale aby podać więcej szczegółów na temat jego cech fizycznych.

Komentarz Cancel reply

Exit mobile version